Ciężarna za kierownicą
- W pierwszych miesiącach ciąży nie ma powodu, żebyś rezygnowała z siadania za kierownicą. Jednak z racji szczególnego stanu, w jakim znajduje się przyszła mama warto, abyś znała zasady bezpiecznego podróżowania. W bardziej zaawansowanej ciąży, jeśli to możliwe, lepiej zrezygnować z prowadzenia samochodu. Ruchy dziecka mogą wówczas odwracać uwagę kobiety od jezdni. Dodatkowo rosnący brzuch coraz bardziej utrudnia manewrowanie kierownicą, a w razie wypadku, kierownica i poduszka powietrzna mogą spowodować uszkodzenie dziecka
- Przemyśl trasę. Wstrząsy, stres, korki i wzmożona ilość spalin źle wpływają na dziecko. Lepiej nawet nadłożyć drogi, niż jechać wyboistą trasą albo utknąć w zatłoczonym centrum miasta.
- Korzystaj z pasów bezpieczeństwa! Wyreguluj je tak, by nie były za luźne, ani zbyt ciasno przylegały do brzucha, bo nie stanowią wtedy odpowiedniej ochrony. – Prawidłowo zapięty pas powinien przechodzić nad mostkiem i jak najniżej pod brzuchem.
- Poduszka powietrzna stanowi dodatkowe zabezpieczenie, więc nie powinno się jej demontować.
- Fotel powinien być ustawiony w taki sposób, żeby kierownica nie uciskała brzucha, a jednocześnie, by sprawność motoryczna kobiety w żaden sposób nie była ograniczona. Plecy powinny mocno przywierać do siedzenia, ramiona powinny być niemal wyprostowane, a ręce umieszczone na kierownicy tak, by lewa dłoń znajdowała się między godziną 8 a 10, natomiast prawa między 2 a 4.
- Podczas podróży co godzinę zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i pogimnastykuj się.
Porady w ciąży
Mater Pro Vita
ul. Bema 42, 82-300 Elbląg
Ginekologia-położnictwo,
Patologia ciąży,
Patologia szyjki macicy,
Badania Prenatalne,
Zabiegi w znieczuleniu.